Screw; M12x200; 1.75; Head: cheese head; hex key; HEX 10mm; steel
Multiples:
5.0
Minimum quantity:
5.0
Product code:
1009257
Manufacturer: BOSSARD
Manufacturer code: 1009257
Product downloads
Specification for Screw; M12x200; 1.75; Head: cheese head; hex key; HEX 10mm; steel
| Material | steel |
| Length | 200mm |
| Thread | M12 |
| Plating material | black finish, without coating |
| Thread length | 36mm |
| Type of mounting element | screw |
| Kind of head | cheese head |
| DIN standard | 912 |
| Kind of cut | imbus |
| Head height | 12mm |
| ISO standard | 4762 |
| Head diameter | 18mm |
| BN standard | 8 |
| PN standard | 82302 |
| Strength class | 12.9 |