Screw; M14x55; 2; Head: cheese head; hex key; HEX 12mm; steel
Multiples:
50.0
Minimum quantity:
50.0
Product code:
1009362
Manufacturer: BOSSARD
Manufacturer code: 1009362
Product downloads
Specification for Screw; M14x55; 2; Head: cheese head; hex key; HEX 12mm; steel
| Material | steel |
| Length | 55mm |
| Thread | M14 |
| Plating material | black finish, without coating |
| Type of mounting element | screw |
| Kind of head | cheese head |
| DIN standard | 912 |
| Kind of cut | imbus |
| Head height | 14mm |
| ISO standard | 4762 |
| Head diameter | 21mm |
| BN standard | 7 |
| PN standard | 82302 |
| Strength class | 12.9 |