Switch: toggle; Pos: 3; ON-ON-ON; 2A/250VAC; 5A/28VDC; -30÷85°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
100DP6T1B1M2QE
Manufacturer: E-SWITCH
Manufacturer code: 100DP6T1B1M2QE
Product downloads
Specification for Switch: toggle; Pos: 3; ON-ON-ON; 2A/250VAC; 5A/28VDC; -30÷85°C
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -30...85°C |
| Type of switch | toggle |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 3 |
| Leads | for PCB |
| Contact material | copper |
| Max. contact resistance: | 10mΩ |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Electrical life | 50000cycles |
| Contacts configuration | DPDT |
| DC contacts rating @R | 5A / 28V DC |
| AC contacts rating @R | 2A / 250V AC |
| Switching method | ON-ON-ON |
| Stable positions number | 3 |