Fuse: fuse; gG,gL; 100A; 500VAC; industrial; NH00
Multiples:
3.0
Minimum quantity:
3.0
Product code:
100NHG00B
Manufacturer: BUSSMANN
Manufacturer code: 100NHG00B
Product downloads
Specification for Fuse: fuse; gG,gL; 100A; 500VAC; industrial; NH00
| Kind of fuse | industrial |
| Power dissipation | 7.5W |
| Current rating | 100A |
| Rated voltage | 500V AC |
| Fuse size | NH00 |
| Type of fuse | fuse |
| Fuse characteristics | gL, gG |
| Breaking capacity | 120kA |