Switch: toggle; Pos: 3; SP3T; ON-OFF-ON; 2A/250VAC; 5A/28VDC; 10mΩ
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
100SP3T1B1M1QEH
Manufacturer: E-SWITCH
Manufacturer code: 100SP3T1B1M1QEH
Product downloads
Specification for Switch: toggle; Pos: 3; SP3T; ON-OFF-ON; 2A/250VAC; 5A/28VDC; 10mΩ
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -30...85°C |
| Type of switch | toggle |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 3 |
| Leads | for soldering |
| Contact material | copper |
| Max. contact resistance: | 10mΩ |
| Mounting hole diameter | Ø6.35mm |
| Body dimensions | 12.7x6.86x8.89mm |
| Electrical life | 40000cycles |
| Contacts configuration | SP3T |
| DC contacts rating @R | 5A / 28V DC |
| AC contacts rating @R | 2A / 250V AC |
| Switching method | ON-OFF-ON |
| Stable positions number | 3 |