Switch: toggle
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
100SP3T1B2M2QE
Manufacturer: E-SWITCH
Manufacturer code: 100SP3T1B2M2QE
Product downloads
Specification for Switch: toggle
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -30...85°C |
| Type of switch | toggle |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 3 |
| Leads | for PCB |
| Contact material | copper |
| Max. contact resistance: | 10mΩ |
| Body dimensions | 12.7x6.86x8.89mm |
| Panel cutout diameter | 6.35mm |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Electrical life | 40000cycles |
| Contacts configuration | SP3T |
| DC contacts rating @R | 5A / 28V DC |
| AC contacts rating @R | 2A / 250V AC |
| Switching method | ON-OFF-ON |
| Stable positions number | 3 |