Switch: toggle; Pos: 3; SP3T; (ON)-OFF-(ON); 2A/250VAC; 5A/28VDC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
100SP4T1B1M2QEH
Manufacturer: E-SWITCH
Manufacturer code: 100SP4T1B1M2QEH
Product downloads
Specification for Switch: toggle; Pos: 3; SP3T; (ON)-OFF-(ON); 2A/250VAC; 5A/28VDC
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -30...85°C |
| Type of switch | toggle |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 3 |
| Leads | for PCB |
| Contact material | copper |
| Max. contact resistance: | 10mΩ |
| Body dimensions | 12.7x6.86x8.89mm |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Electrical life | 40000cycles |
| Contacts configuration | SP3T |
| DC contacts rating @R | 5A / 28V DC |
| AC contacts rating @R | 2A / 250V AC |
| Switching method | (ON)-OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |