Diode: stud rectifying; 1.6kV; 1.1V; 100A; anode to stud; DO8
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
100UR160M
Manufacturer: Greegoo
Manufacturer code: 100UR160M
Product downloads
Specification for Diode: stud rectifying; 1.6kV; 1.1V; 100A; anode to stud; DO8
| Mounting | screw type |
| Case | DO8 |
| Kind of package | bulk |
| Semiconductor structure | anode stud |
| Max. off-state voltage | 1.6kV |
| Max. load current | 160A |
| Max. forward impulse current | 2kA |
| Load current | 100A |
| Max. forward voltage | 1.1V |
| Fastening thread | M12x1,75 |
| Type of diode | rectifying |