Screw; M2,5x10; DIN: 912; Head: cheese head; imbus; steel; zinc
Multiples:
100.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
1011901
Manufacturer: BOSSARD
Manufacturer code: 1011901
Product downloads
Specification for Screw; M2,5x10; DIN: 912; Head: cheese head; imbus; steel; zinc
| Material | steel |
| Length | 10mm |
| Thread | M2,5 |
| Plating material | zinc |
| Type of mounting element | screw |
| Kind of head | cheese head |
| DIN standard | 912 |
| Kind of cut | imbus |
| Head height | 2.5mm |
| ISO standard | 4762 |
| Head diameter | 4.5mm |
| BN standard | 11 |
| PN standard | 82302 |
| Strength class | 12.9 |