Milli-ohm meter; LCD; 1m/10m/100m/1/2A; Interface: USB; IP54; 1%
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
1012-280
Manufacturer: MEGGER
Manufacturer code: 1012-280
Product downloads
Specification for Milli-ohm meter; LCD; 1m/10m/100m/1/2A; Interface: USB; IP54; 1%
| Supply voltage | 100...240V AC |
| IP rating | IP54 |
| Interface | USB |
| Kind of display used | LCD |
| Power supply | 6 batteries 1,5V LR6 (AA) (transmitter) |
| Accuracy | 1% |
| Conform to the norm | CAT III 600V, EN 61010 |
| Standard equipment | carrying strap, mains battery charger, soft case, user's manual |
| Type of meter | milli-ohm meter |
| Measurement | resistance |