10136353-04111LF
Multiples:
600.0
Minimum quantity:
600.0
Product code:
10136353-04111LF
Manufacturer: AMPHENOL
Manufacturer code: 10136353-04111LF
Specification for 10136353-04111LF
| Operating temperature | -40...125°C |
| Contacts pitch | 1.5mm |
| Electrical mounting | soldering |
| Connector | contact |
| Kind of connector | female |
| Contact plating | tinned |
| Type of connector | wire-board |
| Number of pins | 4 |
| Contact material | copper alloy |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Current rating | 2A |
| Rated voltage | 100V |
| Locking system | latch |
| Connector variant | pick and place |
| Spatial orientation | angled |