Screw; M2x3; 0.4; Head: countersunk; hex key; HEX 1,3mm; DIN 7991
Multiples:
100.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
1013920
Manufacturer: BOSSARD
Manufacturer code: 1013920
Product downloads
Specification for Screw; M2x3; 0.4; Head: countersunk; hex key; HEX 1,3mm; DIN 7991
| Material | acid resistant steel A4 |
| Length | 6mm |
| Thread | M2 |
| Type of mounting element | screw |
| Kind of head | countersunk |
| DIN standard | 7991 |
| Kind of cut | imbus |
| Head height | 1.2mm |
| ISO standard | 10642 |
| Head diameter | 4mm |
| BN standard | 4719 |