Screw; M4x20; DIN: 7984; Head: cheese head; imbus; steel; zinc
Multiples:
100.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
1019708
Manufacturer: BOSSARD
Manufacturer code: 1019708
Product downloads
Specification for Screw; M4x20; DIN: 7984; Head: cheese head; imbus; steel; zinc
| Material | steel |
| Length | 20mm |
| Thread | M4 |
| Plating material | zinc |
| Type of mounting element | screw |
| Kind of head | cheese head |
| DIN standard | 7984 |
| Kind of cut | imbus |
| Head height | 2.8mm |
| Head diameter | 7mm |
| BN standard | 17 |
| Strength class | 8.8 |