Splice terminal: rail; 2.5mm2; ways: 1; terminals: 2; blue; wemid
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
1020080000-1
Manufacturer: WEIDMÜLLER
Manufacturer code: 1020080000
Product downloads
Specification for Splice terminal: rail; 2.5mm2; ways: 1; terminals: 2; blue; wemid
| Operating temperature | max. 125°C |
| Electrical mounting | screw terminal |
| Colour | blue |
| Body material | wemid |
| Width | 5.1mm |
| Current rating | 24A |
| Number of ways | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Mounting rail size | TS35 |
| Type of splice terminal | rail |