Display: TFT; 4"; 320x480; Illumin: LED; 94.05x61mm; Interface: SPI
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
10207
Manufacturer: WAVESHARE
Manufacturer code: 10207
Product downloads
Specification for Display: TFT; 4"; 320x480; Illumin: LED; 94.05x61mm; Interface: SPI
| Supply voltage | 3.3...5V DC |
| Interface | SPI |
| Number of pins | 26 |
| Kit contents | display, touch pen, 2 screws |
| Dimensions | 94.05x61mm |
| Type of pin configuration | 2x13 |
| Display resolution | 320x480 |
| Screen size | 4" |
| Kind of display | graphical |
| Backlight colour | white |
| Illumination | LED |
| Kind of controller | XPT2046 |
| Type of display | TFT |