Screw; M3x12; 0.5; Head: countersunk; hex key; HEX 2mm; steel; zinc
Multiples:
100.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
1022784
Manufacturer: BOSSARD
Manufacturer code: 1022784
Product downloads
Specification for Screw; M3x12; 0.5; Head: countersunk; hex key; HEX 2mm; steel; zinc
| Material | steel |
| Length | 12mm |
| Thread | M3 |
| Plating material | zinc |
| Type of mounting element | screw |
| Kind of head | countersunk |
| DIN standard | 7991 |
| Kind of cut | imbus |
| Head height | 1.7mm |
| ISO standard | 10642 |
| Head diameter | 6mm |
| BN standard | 21 |
| Strength class | 10.9 |