Microswitch SNAP ACTION; 1A/250VAC; without lever; SPDT; ON-(ON)
Multiples:
100.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
1048.0151
Manufacturer: Marquardt
Manufacturer code: 1048.0151
Product downloads
Specification for Microswitch SNAP ACTION; 1A/250VAC; without lever; SPDT; ON-(ON)
| Operating temperature | -40...100°C |
| IP rating | IP67 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | without lever |
| Contact plating | gold-plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | on right, cables |
| Contact material | silver |
| Body dimensions | 19.4x6.4x14.9mm |
| Contacts configuration | SPDT |
| AC contacts rating @R | 1A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 1.9N |