Microswitch SNAP ACTION; without lever; SPDT; 2A/250VAC; Pos: 2
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
1050.2251
Manufacturer: Marquardt
Manufacturer code: 1050.2251
Product downloads
Specification for Microswitch SNAP ACTION; without lever; SPDT; 2A/250VAC; Pos: 2
| Operating temperature | -40...100°C |
| IP rating | IP40 (from the front) |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | without lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering |
| Contact material | gold |
| Body dimensions | 19.8x6.4x10mm |
| Contacts configuration | SPDT |
| AC contacts rating @R | 2A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 1.9N |
| Button shape | mushroom |