Microswitch SNAP ACTION; 6A/250VAC; with lever (with roller)
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
1050.6702
Manufacturer: Marquardt
Manufacturer code: 1050.6702
Product downloads
Specification for Microswitch SNAP ACTION; 6A/250VAC; with lever (with roller)
| Operating temperature | -40...100°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with lever (with roller) |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Contacts configuration | SPDT |
| AC contacts rating @R | 6A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 600mN |
| Lever length | 15.8mm |