Screw; M12x20; DIN: 933; Head: hexagonal; none; steel; zinc
Multiples:
100.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
1050656
Manufacturer: BOSSARD
Manufacturer code: 1050656
Product downloads
Specification for Screw; M12x20; DIN: 933; Head: hexagonal; none; steel; zinc
| Material | steel |
| Length | 20mm |
| Thread | M12 |
| Plating material | zinc |
| Type of mounting element | screw |
| Spanner size | 19mm |
| Kind of head | hexagonal |
| DIN standard | 933 |
| Kind of cut | none |
| Head height | 7.5mm |
| ISO standard | 4017 |
| BN standard | 56 |
| PN standard | 82105 |
| Strength class | 8.8 |