105308-1212
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
167.0
Product code:
105308-1212-1
Manufacturer: MOLEX
Manufacturer code: 105308-1212
Product downloads
Specification for 105308-1212
| Operating temperature | -40...125°C |
| Contacts pitch | 2.5mm |
| Electrical mounting | crimped |
| Connector | socket |
| Kind of connector | female |
| Mechanical mounting | for cable |
| Colour | black |
| Type of connector | wire-board |
| Number of pins | 12 |
| Body colour | black |
| Current rating | 6.5A |
| Locking system | for latch |
| Connector variant | Glow-Wire |
| Spatial orientation | straight |