Connector: wire-board
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
93.0
Product code:
105309-1302
Manufacturer: MOLEX
Manufacturer code: 105309-1302
Product downloads
Specification for Connector: wire-board
| Operating temperature | -40...125°C |
| Contacts pitch | 2.5mm |
| Electrical mounting | THT |
| Connector | plug |
| Kind of connector | male |
| Mechanical mounting | on PCBs |
| Contact plating | gold-plated |
| Type of connector | wire-board |
| Number of pins | 2 |
| Contact material | brass |
| Max. contact resistance: | 10mΩ |
| Body material | LCP |
| Maximum current | 8A |
| Body colour | black |
| Locking system | for latch |
| Connector variant | Glow-Wire |
| Spatial orientation | vertical |