105312-2204
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
60.0
Product code:
105312-2204
Manufacturer: MOLEX
Manufacturer code: 105312-2204
Product downloads
Specification for 105312-2204
| Operating temperature | -40...125°C |
| Contacts pitch | 2.5mm |
| Electrical mounting | THT |
| Kind of connector | male |
| Mechanical mounting | on PCBs |
| Colour | natural |
| Contact plating | gold-plated |
| Type of connector | wire-board |
| Number of pins | 4 |
| Contact material | brass |
| Body material | polymer |
| Maximum current | 8A |
| Body colour | natural |
| Current rating | 8A |
| Locking system | latch |
| Connector variant | Glow-Wire |
| Spatial orientation | vertical |