Plug; wire-wire; male; Mega-Fit; 5.7mm; PIN: 6; UL94V-0; Layout: 2x3
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
105411-1102-1
Manufacturer: MOLEX
Manufacturer code: 105411-1102
Product downloads
Specification for Plug; wire-wire; male; Mega-Fit; 5.7mm; PIN: 6; UL94V-0; Layout: 2x3
| Operating temperature | -40...105°C |
| Contacts pitch | 5.7mm |
| Connector | plug |
| Kind of connector | male |
| Mechanical mounting | for cable |
| Colour | black |
| Type of connector | wire-wire |
| Number of pins | 2 |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Maximum current | 23A |
| Type of pin configuration | 1x2 |
| Locking system | latch |
| Connector variant | Glow-Wire, w/o contacts |
| Spatial orientation | straight |