105429-1106
Multiples:
300.0
Minimum quantity:
300.0
Product code:
105429-1106-1
Manufacturer: MOLEX
Manufacturer code: 105429-1106
Product downloads
Specification for 105429-1106
| Operating temperature | -40...125°C |
| Contacts pitch | 2.5mm |
| Electrical mounting | SMT |
| Mechanical mounting | on PCBs |
| Colour | black |
| Contact plating | tinned |
| Type of connector | wire-board |
| Number of pins | 6 |
| Contact material | brass |
| Max. contact resistance: | 10mΩ |
| Body material | polymer |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Maximum current | 7A |
| Body colour | black |
| Current rating | 4A |
| Locking system | latch |
| Connector variant | Glow-Wire |
| Spatial orientation | vertical |