Screw; M6x16; 1; Head: hexagonal; slotted; steel; zinc; DIN 933Sz
Multiples:
100.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
1055100
Manufacturer: BOSSARD
Manufacturer code: 1055100
Specification for Screw; M6x16; 1; Head: hexagonal; slotted; steel; zinc; DIN 933Sz
| Material | steel |
| Length | 16mm |
| Thread | M6 |
| Plating material | zinc |
| Type of mounting element | screw |
| Spanner size | 10mm |
| Kind of head | hexagonal |
| DIN standard | 933Sz |
| Kind of cut | slotted |
| Head height | 4mm |
| ISO standard | 4017 |
| BN standard | 63 |
| PN standard | 82105 |
| Strength class | 8.8 |