Plug; 4mm banana; 36A; 30VAC; 60VDC; red; non-insulated; on cable
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
1064-PRO-R
Manufacturer: ELECTRO-PJP
Manufacturer code: 1064-PRO-R
Specification for Plug; 4mm banana; 36A; 30VAC; 60VDC; red; non-insulated; on cable
| Mounting | on cable, crimped |
| Connector | plug |
| Colour | red |
| Contact plating | nickel plated |
| Contact material | brass |
| Current rating | 36A |
| Rated voltage | 30V AC, 60V DC |
| Connector variant | non-insulated |
| Overall length | 53.5mm |
| Max. wire diameter | 2.5mm |