1068028
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
1068028
Manufacturer: PHOENIX CONTACT
Manufacturer code: 1068028
Product downloads
Specification for 1068028
| Operating temperature | -20...40°C |
| Electrical mounting | screw terminal |
| Connector | socket |
| Kind of connector | female |
| Mechanical mounting | DIN rail |
| Colour | yellow |
| Type of connector | AC supply |
| Number of pins | 3 |
| Body colour | yellow |
| Current rating | 16A |
| Rated voltage | 250V AC |
| Connector variant | with LED |