Display; Arduino; Interface: SPI; Display: TFT; Resolution: 320x240
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
10684
Manufacturer: WAVESHARE
Manufacturer code: 10684
Product downloads
Specification for Display; Arduino; Interface: SPI; Display: TFT; Resolution: 320x240
| Supply voltage | 3.3V DC, 5V DC |
| Kind of connector | pin header |
| Interface | SPI |
| Display resolution | 320x240 |
| Screen size | 2.8" |
| Window dimensions (H x W) | 57.6x43.2mm |
| Kind of controller | XPT2046 |
| Type of display | TFT |