Plug; 4mm banana; 36A; 70VDC; red; Max.wire diam: 4.2mm; 2mΩ
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
1069-PRO-RT
Manufacturer: ELECTRO-PJP
Manufacturer code: 1069-PRO-RT
Specification for Plug; 4mm banana; 36A; 70VDC; red; Max.wire diam: 4.2mm; 2mΩ
| Mounting | screw |
| Operating temperature | -20...80°C |
| Connector | plug |
| Colour | red |
| Max. contact resistance: | 2mΩ |
| Current rating | 36A |
| Rated voltage | 70V DC |
| Connector variant | non-insulated |
| Max. wire diameter | 4.2mm |