Screw; M3x20; Head: countersunk; hex key; HEX 2mm; DIN 7991
Multiples:
100.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
1076507
Manufacturer: BOSSARD
Manufacturer code: 1076507
Product downloads
Specification for Screw; M3x20; Head: countersunk; hex key; HEX 2mm; DIN 7991
| Material | A2 stainless steel |
| Length | 20mm |
| Thread | M3 |
| Type of mounting element | screw |
| Kind of head | countersunk |
| DIN standard | 7991 |
| Kind of cut | imbus |
| Head height | 1.7mm |
| ISO standard | 10642 |
| Head diameter | 6mm |
| BN standard | 616 |