Connector: pluggable terminal block
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
6.0
Product code:
1082080000
Manufacturer: WEIDMÜLLER
Manufacturer code: 1082080000
Specification for Connector: pluggable terminal block
| Operating temperature | -50...125°C |
| Contacts pitch | 7.62mm |
| Connector | socket |
| Contact plating | tinned |
| Type of connector | pluggable terminal block |
| Number of pins | 2 |
| Contact material | copper alloy |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Body colour | black |
| Current rating | 38A |
| Spatial orientation | straight |