Display: TFT; 7"; 800x480; Illumin: LED; 164.9x124.27mm; 3.3÷5VDC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
10829
Manufacturer: WAVESHARE
Manufacturer code: 10829
Product downloads
Specification for Display: TFT; 7"; 800x480; Illumin: LED; 164.9x124.27mm; 3.3÷5VDC
| Supply voltage | 3.3...5V DC |
| Interface | HDMI |
| Kit contents | display, Micro HDMI - HDMI adapter, mounting screws, USB A - USB B micro cable |
| Dimensions | 164.9x124.27mm |
| Display resolution | 800x480 |
| Screen size | 7" |
| Kind of display | graphical |
| Backlight colour | white |
| Illumination | LED |
| Type of display | TFT |