Nut; hexagonal; 1/4"; steel; Plating: zinc; H: 5.8mm; 11.1mm; BN: 104
Multiples:
100.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
1093525
Manufacturer: BOSSARD
Manufacturer code: 1093525
Product downloads
Specification for Nut; hexagonal; 1/4"; steel; Plating: zinc; H: 5.8mm; 11.1mm; BN: 104
| Material | steel |
| Height | 5.8mm |
| Thread | 1/4" |
| Plating material | zinc |
| Type of mounting element | nut |
| Spanner size | 11.1mm |
| Nut shape | hexagonal |
| Kind of thread | inch, UNC |