Fan: DC; axial; 24VDC; 40x40x20mm; 13.98m3/h; 35dBA; Vapo; 8300rpm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
109P0424H6D01
Manufacturer: SANYO DENKI
Manufacturer code: 109P0424H6D01
Product downloads
Specification for Fan: DC; axial; 24VDC; 40x40x20mm; 13.98m3/h; 35dBA; Vapo; 8300rpm
| Supply voltage | 24V DC |
| Operating voltage | 12...27.6V DC |
| Operating temperature | -10...70°C |
| Enclosure material | plastic |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Current rating | 70mA |
| Power consumption | 1.68W |
| Fan motor | brushless DC motor |
| Fan dimensions | 40x40x20mm |
| Kind of Bearing | ball bearing |
| Min. insulation resistance | 10MΩ |
| Impeller material | thermoplastic |
| Kind of fan | axial |
| Type of fan | DC |
| Static pressure | 7.11mm H<sub>2</sub>O |
| Noise level | 35dBA |