Fan: DC; axial; 24VDC; 60x60x15mm; 28.8m3/h; 36dBA; ball bearing
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
109P0624S702
Manufacturer: SANYO DENKI
Manufacturer code: 109P0624S702
Product downloads
Specification for Fan: DC; axial; 24VDC; 60x60x15mm; 28.8m3/h; 36dBA; ball bearing
| Supply voltage | 24V DC |
| Operating voltage | 14...27.6V DC |
| Operating temperature | -20...70°C |
| Enclosure material | plastic |
| Flammability rating | UL94V-1 |
| Current rating | 80mA |
| Power consumption | 1.92W |
| Additional functions | lock sensor |
| Rotational rate/speed | 5000rpm |
| Fan dimensions | 60x60x15mm |
| Kind of Bearing | ball bearing |
| Min. insulation resistance | 10MΩ |
| Impeller material | plastic |
| Kind of fan | axial |
| Type of fan | DC |
| Noise level | 36dBA |