Fan: DC; axial; 5VDC; 80x80x25mm; 55.2m3/h; 26dBA; ball bearing
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
109R0805F402
Manufacturer: SANYO DENKI
Manufacturer code: 109R0805F402
Product downloads
Specification for Fan: DC; axial; 5VDC; 80x80x25mm; 55.2m3/h; 26dBA; ball bearing
| Supply voltage | 5V DC |
| Operating voltage | 4.5...5.5V DC |
| Operating temperature | -20...70°C |
| Enclosure material | plastic |
| Flammability rating | UL94V-1 |
| Current rating | 250mA |
| Power consumption | 1.25W |
| Additional functions | lock sensor |
| Rotational rate/speed | 2600rpm |
| Fan dimensions | 80x80x25mm |
| Kind of Bearing | ball bearing |
| Min. insulation resistance | 10MΩ |
| Impeller material | plastic |
| Kind of fan | axial |
| Type of fan | DC |
| Noise level | 26dBA |