Diode: rectifying; THT; 400V; 10A; Package: reel,tape; R6; Ifsm: 600A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
10A04-T
Manufacturer: DIODES INCORPORATED
Manufacturer code: 10A04-T
Product downloads
Specification for Diode: rectifying; THT; 400V; 10A; Package: reel,tape; R6; Ifsm: 600A
| Mounting | THT |
| Case | R6 |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 400V |
| Max. forward impulse current | 600A |
| Load current | 10A |
| Max. forward voltage | 1V |
| Type of diode | rectifying |