Diode: rectifying; THT; 100V; 10A; tape; Ifsm: 400A; R6; Ufmax: 1V
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
10A1-1
Manufacturer: LUGUANG ELECTRONIC
Manufacturer code: 10A1
Product downloads
Specification for Diode: rectifying; THT; 100V; 10A; tape; Ifsm: 400A; R6; Ufmax: 1V
| Mounting | THT |
| Case | R6 |
| Kind of package | tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 100V |
| Max. forward impulse current | 400A |
| Load current | 10A |
| Max. forward voltage | 1V |
| Type of diode | rectifying |