Diode: TVS; reel,tape
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
10BJ36A
Manufacturer: EATON ELECTRIC
Manufacturer code: 10BJ36A
Product downloads
Specification for Diode: TVS; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | SMB |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 36V |
| Max. forward impulse current | 17.2A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 40...44.2V |
| Leakage current | 1µA |