Diode: rectifying; THT; 400V; 1A; Ifsm: 45A; DO41; Ufmax: 1V; Ir: 10uA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
10EDB40
Manufacturer: KYOCERA AVX
Manufacturer code: 10EDB40
Specification for Diode: rectifying; THT; 400V; 1A; Ifsm: 45A; DO41; Ufmax: 1V; Ir: 10uA
| Mounting | THT |
| Case | DO41 |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 400V |
| Max. forward impulse current | 45A |
| Load current | 1A |
| Max. forward voltage | 1V |
| Type of diode | rectifying |
| Leakage current | 10µA |