Wire; S/FTP; 6a; maritime applications; solid; Cu; 4x2x23AWG; LSZH
Multiples:
5.0
Minimum quantity:
5.0
Product code:
10GXV92.06500
Manufacturer: BELDEN
Manufacturer code: 10GXV92.06500
Product downloads
Specification for Wire; S/FTP; 6a; maritime applications; solid; Cu; 4x2x23AWG; LSZH
| Operating temperature | -30...60°C |
| Core structure | solid |
| Kind of core | Cu |
| Number of cores | 8 |
| Ethernet category | Cat 6a |
| Kind of wire | S/FTP |
| Rated voltage | 72V |
| Cable external diameter | 8mm |
| Insulation colour | blue |
| Cable application | indoor, maritime applications |
| Type of wire | data transmission |
| No. of pairs | 4 |
| Shield structure | galwanized steel wire braid, pairs shielded with Al-PET foil, tinned copper braid |
| CPR standard | E<sub>ca</sub> |