Socket: integrated circuits
Multiples:
882.0
Minimum quantity:
882.0
Product code:
110-83-628-41-001101-1
Manufacturer: PRECI-DIP
Manufacturer code: 110-83-628-41-001101
Specification for Socket: integrated circuits
| Max. operating current | 1A |
| Operating temperature | -55...125°C |
| Electrical mounting | THT |
| Contact plating | gold-plated |
| Contact material | beryllium copper |
| Max. contact resistance: | 10mΩ |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Connector variant | open |