Socket: integrated circuits
Multiples:
11232.0
Minimum quantity:
11232.0
Product code:
110-87-304-41-001101
Manufacturer: PRECI-DIP
Manufacturer code: 110-87-304-41-001101
Specification for Socket: integrated circuits
| Operating temperature | -55...125°C |
| Electrical mounting | THT |
| Contact plating | gold-plated |
| Row pitch | 7.62mm |
| Contact material | brass |
| Max. contact resistance: | 10mΩ |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Connector variant | open |