Switch: slide; Pos: 2; SPDT; 6A/120VAC; 6A/28VDC; ON-ON; -30÷65°C
Multiples:
80.0
Minimum quantity:
80.0
Product code:
1101M2S3AV2QE2
Manufacturer: C&K
Manufacturer code: 1101M2S3AV2QE2
Product downloads
Specification for Switch: slide; Pos: 2; SPDT; 6A/120VAC; 6A/28VDC; ON-ON; -30÷65°C
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -30...65°C |
| Type of switch | slide |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering, right |
| Contact material | copper |
| Terminal pitch | 4.7mm |
| Body dimensions | 12.7x6.6x6.35mm |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Electrical life | 40000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 6A / 28V DC |
| Contact resistance | 10mΩ |
| AC contacts rating @R | 6A / 120V AC |
| Switching method | ON-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Actuator colour | black |