Cable tie
Multiples:
100.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
111-14860
Manufacturer: HELLERMANNTYTON
Manufacturer code: 111-14860
Product downloads
Specification for Cable tie
| Operating temperature | -40...85°C |
| Colour | black |
| Resistance to | UV rays |
| Flammability rating | UL94V-2 |
| Length | 365mm |
| Type of cable accessories | cable tie |
| Tie strength | 670N |
| Tie material | polyamide |
| Tie width | 7.6mm |
| Loop diameter max | 100mm |