Sensor: thermostat; NO; 10A; 250VAC; spring clamps; 60x33x41mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
11101.9-00
Manufacturer: STEGO
Manufacturer code: 11101.9-00
Product downloads
Specification for Sensor: thermostat; NO; 10A; 250VAC; spring clamps; 60x33x41mm
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Max. operating current | 10A |
| Operating temperature | -45...80°C |
| IP rating | IP20 |
| Max. operating voltage | 250V AC |
| Mechanical durability | 100000cycles |
| Output configuration | NO |
| Type of sensor | thermostat |