Relay: interface; Mounting: DIN
Multiples:
100.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
1119897-1
Manufacturer: PHOENIX CONTACT
Manufacturer code: 1119897
Product downloads
Specification for Relay: interface; Mounting: DIN
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Max. operating current | 6A |
| Operating temperature | -40...60°C |
| IP rating | IP20 |
| Body dimensions | 6.2x80x94mm |
| Mechanical durability | 200000000cycles |
| Switched voltage | max. 250V AC, max. 250V DC |
| Turn-off time | 8ms |
| Electrical connection | screw terminals |
| Rated coil voltage | 5V DC |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 2A / 24V DC |
| AC contacts rating @R | 3A / 230V AC |
| Relay variant | interface |
| Coil voltage max. | 7V DC |
| Type of relay | interface |
| Coil voltage min. | 4.2V DC |
| Operate time | 5ms |