Microswitch SNAP ACTION; precise operation,with lever; SPDT
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
111SM1
Manufacturer: HONEYWELL
Manufacturer code: 111SM1
Specification for Microswitch SNAP ACTION; precise operation,with lever; SPDT
| Operating temperature | -54...121°C |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering |
| Series | SM |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 5A / 28V DC |
| AC contacts rating @R | 5A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 1.95N |