Screw; M3x16; DIN: 84; Head: cheese head; slotted; steel; 0,8mm
Multiples:
100.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
1121170
Manufacturer: BOSSARD
Manufacturer code: 1121170
Product downloads
Specification for Screw; M3x16; DIN: 84; Head: cheese head; slotted; steel; 0,8mm
| Material | steel |
| Length | 16mm |
| Thread | M3 |
| Plating material | without coating |
| Type of mounting element | screw |
| Kind of head | cheese head |
| DIN standard | 84 |
| Kind of cut | slotted |
| Head height | 2mm |
| ISO standard | 1207 |
| Head diameter | 5.5mm |
| BN standard | 328 |
| PN standard | 82215 |
| Strength class | 4.8 |